کمک داور ویدیویی (VAR) چیست و چگونه کار می کند؟

VAR - بازبینی - فوتبال - داور - لیگ قهرمانان اروپا -جام جهانی تکینیو techinio

 

پس از بروزرسانی قوانین داوری در سال 2010 ، VAR کم کم وارد فوتبال شد و امروزه در بسیاری از مسابقات استفاده می شود. حالا قرار است اندکی جزئی تر به این سیستم نگاه کنیم و نحوه ی کار آن را ببینیم، با ما همراه باشید.

 

VAR مخفف Video assistant referee یا کمک داور ویدیویی می باشد. در این سیستم به جای تصمیم گیری تکی گروهی سه نفره مسئول گرفتن تصمیمات هستند آنها اینکار را با بررسی ویدیو اتفاقات افتاده انجام می دهند. این تیم سه نفره شامل کمک داور ویدیویی اصلی که اغلب داوری قدیمی و با تجربه است به همراه دستیار خود و اپراتور بازپخش می باشد. آن ها در مکانی به نام Video Operation room قرار دارند که حاوی تعدادی نمایشگر است که زاویه های مختلفی از دوربین ها را نشان می دهند.

 

VAR برای چهار وضعیت استفاده می شود ، گل ها ، کارت قرمز ، پنالتی ها و دادن کارت به بازیکن اشتباهی. در برخی موارد نظر داور بازی می تواند کاملا توسط کمک داور ویدیویی لغو شود ، در این موارد خطای داور وسط باید کاملا مشهود باشد. پس با توجه به این موارد خطاهای بیرون از محوطه جریمه بررسی نمی شوند مگر در مواقعی که به گل یا پنالتی منجر شده اند و یا نیازمند کارت قرمز مستقیم بوده اند.

 

پروسه ی بازبینی صحنه ها در VAR (که از این پس آن را وار می نویسیم)  به دو صورت انجام می شود : یا تیمِ وار پیشنهاد بازبینی را به داور می دهد و یا اینکه داور وسط درخواست بازبینی صحنه ای که برای آن تصمیم گرفته است را می کند. در حالت اول اگر وار در این مواقع خطای واضحی را ببیند باید داور وسط را مطلع سازد. همچنین داور می تواند پیشنهادات وار را آزدانه رد یا قبول کند.

وقتی این اتفاق افتاد حال داور سه گزینه پیش روی خود دارد : او می تواند به سرعت تصمیم خود را براساس نظر گروه وار عوض کند ، نظر خود را بدون تغییر نگه دارد و یا صحنه را خودش در کنار زمین توسط مانیتورهای تعبیه شده بازبینی کند و تصمیم بگیرد.

اگر بخواهیم با جزئیات بیشتری صحبت کنیم باید بگوییم که در حالتی که خطای مشهودی از داور سر زده باشد داور بدون دیدن صحنه به راحتی می تواند نظر وار را قبول کند اما اگر وار صحنه ی مشکوکی را ببیند پیشنهاد اصلی آن به داور این است که از بازبینی داخل زمین بهره ببرد در هر دو حالت داور وسط با نشان دادن علامتی شبیه به تلویزیون بازیکنان را از این تصمیم و بازبینی مطلع می سازد.

 

TV gesturein field review

 

اگر داور در ارتباط با گروه وار باشد باید به هدست خود اشاره کند تا بازیکنان نیز متوجه این کار شوند البته ممکن است این تصویر همیشه در تلویزیون به مخاطبان نشان داده نشود مثلا در بازی سال 2018 میان انگلیس و تونس صحنه ای که پنالتی هری کین (Harry Kane) به دلیل خطای قبلی مردود شد این بررسی و بازبینی ها به تماشاگران تلویزیونی نشان داده نشد.

 

یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود این است که برای بازبینی صحنه مشکوک تایم محدودی وجود دارد به صورتی که اگر صحنه ی مشکوکی پیش بیاید در توقف بعدی بازی باید به اطلاع داور برسد و اگر بازی باز هم ادامه پیدا کند و وار نتواند با داور ارتباط بگیرد دیگر نمی توان تصمیم را عوض کرد.

 

در پایان باید گفت که سیستم وار یا همان کمک داور ویدیویی سیستم خوبی است اما قطعا در آن هم خطاهای زیادی وجود دارد چون باز هم انسان تصمیم گیرنده ی نهایی است ، بسیاری معتقدند که این سیستم بازی ها را کند می کند و جذابیت آن ها را می گیرد نظری که من هم با آن موافقم اما بسیاری نیز معتقدند حق به حقدار رسیدن جذاب تر است نظر شما چیست؟ این سیستم را کمک دهنده تر میدانید یا سیستم تشخیص عبور توپ از گل که پیش از این در اینجا به معرفی آن پرداختیم؟

منبع :thepfsa

زمین چمن- سانتیاگو برنابئو - نیوکمپ - فوتبال قبلی را بخوانید

در زمین های فوتبال از چه نوع چمنی استفاده می شود؟

چمن جمع شونده - سانتیاگو برنابئو - پرز - رئال مادرید - ورزشگاه جدید بعدی را بخوانید

چمن جمع شونده ی سانتیاگو برنابئو جدید چگونه کار می کند؟

مشتاق دیدن نظر شمائیم

2 نظر

  • به واقعیت و عدالت نزدیکتر هست

    پاسخ

    • بله اما بسیاری معتقدند که سرعت فوتبال رو میگیره ممنون از نظرتون