کویر ورزنه کجاست؟

کویر- کویر گردی - ورزنه - اصفهان - یزد - آفرود تکینیو techinio

بزرگ ترین بخش تفریحی کویر در ایران،کویر ورزنه واقع در استان اصفهان نزدیکی شهر ورزنه در بخش شرقی استان اصفهان قرار دارد.

در ۱۱۷ کیلومتری شهر اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری غرب یزد قرار دارد و وسعت آن، حدود ۱۷ هزار هکتار است. این کویر با شهر ورزنه حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و در جنوب غربی تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع شده است.

این کویر بزرگ ترین بخش تفریحی کویر در ایران است که به تازگی بخش‌هایی از آن مثل موتورهای چهارچرخ یک نفره و دو نفره، زیپ لاین، سافاری، شتر سواری، رستوران، شربت خانه، کمپینگ و پاراگلایدر افتتاح شده‌ است.

ویژگی که این کویر را از دیگر کویرهای ایران متمایز می‌کند، وزش بادهایی است که فرم‌هایی دیدنی و شگفت انگیزی همچون تپه‌های ماسه‌ای طولی، هلالی و هرم‌های ماسه‌ای را به‌وجود می‌آورد که در بلندترین نقاط، ارتفاع آن‌ها به ۱۰۰ متر نیز می‌رسد. طول تلماسه‌ها حدود ۴۵ کیلومتر و عرض آن‌ها از ۱۰ کیلومتر در نزدیک ورزنه تا یک کیلومتر در خارای جرقویه متفاوت است.

شما با تنها دو ساعت رانندگی از مرکز شهر اصفهان می‌توانید به کویر ورزنه برسید. مسیر رسیدن به کویر ورزنه از جاده آبشار در شرق اصفهان، به‌سمت کمربندی آغاز می‌شود و شما باید بزرگراه را تا جاده اصفهان-ورزنه ادامه دهید. در ورودی شهر از میدان آزادی به‌سمت خیابان بهشتی بروید و خیابان را تا انتها ادامه دهید تا به جاده دستجرد-ورزنه برسید. در جاده دستجرد-ورزنه به‌سمت راست بپیچید تا چند کیلومتر جلوتر به کویر ورزنه برسید.

بخش‌های زیادی از کویر ورزنه در غرب آن با ماشین قابل دسترسی است؛ اما اگر قصد بازدید از حاشیه شرقی کویر ورزنه را دارید، یا باید از سمت شهر ورزنه و از میان شنزارها عبور کنید تا به بخش شرقی برسید یا مسیر حاشیه جنوبی شهر ورزنه در امتداد زاینده رود را به سمت شرق ادامه دهید. توجه داشته باشید که برای بازدید از قسمت‌های جنوبی و شرقی کویر حتما باید از ماشین‌های آفرود و دو دیفرانسیل و راهنماهای حرفه‌ای و راه بلد کمک بگیرید.

تفریحاتی از پیاده روی روی شن ها تا دیدن شب پر ستاره آسمان در شب و کمپینگ ازتفریحات مورد علاقه بازدید کنندگان است.

KAVIR varzane

تجربه ی سفر به این کویر را دارید؟

 

 

 

 

آبشار - مارگون - ایران - یاسوج - فارس - ایران - مکان دیدنی - به کجا سفر کنیم- Road trip - Waterfall -Iran قبلی را بخوانید

آبشار مارگون شما را جذب میکند!

چشمه - باداب - ساری - شمال - دیدنی - کجا بریم - سفر بعدی را بخوانید

چشمه باداب سورت کجاست؟

مشتاق دیدن نظر شمائیم

نظر خود را با ما در میان بگذارید.