تام ویتس متهم می‌کند: نگاهی به موسیقی متن سریال The Wire

The wire - Sountrack- موسیقی متن - فیلم - سریال تکینیو techinio

برای درام محبوب HBO که شعار اصلی آن واقع‌گرایی است موسیقی متن بخش مهمی از ساختار روایی سریال محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی موسیقی متن درام جنایی The Wire می‌پردازیم.

برای یک درام تلویزیونی معمولی کم‌تر پیش می‌آید که موسیقی متن فراتر از عاملی برای پر کردن فضاهای خالی، یا بدتر از آن عنصری مصنوعی برای تهییج بیننده و تحریک عواطف آن در لحظات حساس باشد؛ اما خالقان The Wire مسیری کاملا متفاوت را در به‌کار گیری عنصر موسیقی درون بافتار سریال خود در پیش گرفته‌اند.

همان گونه که سریال برآورده ساختن انتظارات بیننده در هر نقطه تعیین کننده را فدای وفاداری به حقیقت نمی‌کند، موسیقی متن سریال نیز به همان میزان واقع گرایانه، اغراق نشده و نزدیک به دنیای حقیقی است.

رویکرد ناتورالیستی خالقان سریال در (تمامی جزئیات) باعث شده تا ما تنها زمان‌هایی موسیقی را بشنویم که شخصیت‌های سریال در حال گوش دادن به آن هستند. بنابراین موسیقی متن The Wire تنها از پنجره نیمه باز اتوموبیل‌ها یا خانه‌ها، رادیو، تلویزیون، بار و غیره به گوش می‌رسد  و عموما برای آمیخته شدن با ساختار سریال، زودگذر است.

تهیه کننده و نویسنده سریال David Simon درباره موسیقی متن می‌گوید: «ما از موسیقی بیشتر به عنوان پس زمینه‌ی امبینت استفاده می‌کنیم تا موسیقی متن در معنای عام. به بیان دیگر موسیقی درون صحنه‌ها جریان دارد. موسیقی هرگز نقشی در اغراق صحنه های دراماتیک یا راهنمایی بیننده برای رسیدن به منظور ما ندارد.»

در حقیقت هدف اصلی قطعه‌هایی که با دقت برای موسیقی متن The Wire انتخاب شده‌اند، کمک به غنی سازی تصاویر شهر بالتیمور برای نشان دادن تمام درماندگی، نا امیدی و دردهایی است که شهر را از درون می‌خورد.

شاید قطعه‌ی "Man, it's hard just to live" نینا سیمون به عنوان مرثیه‌ای برای شهر بالتیمور واضح ترین انتخاب برای موسیقی متن سریال باشد اما اگر کسی حتی یک قسمت از سریال را تماشا کرده باشد، خواهد فهمید که چرا این قطعه هیچگاه برای موسیقی سریال انتخاب نشده است. The Wire داستان شخصیت‌هایی است که درون گرداب شهر فرو رفته و هیچ راه فرار یا روزنه ای برای نجات پیدا نکرده‌اند.  برخلاف خواننده این ترانه که روزی شهر را ترک کرده و هیچگاه به آن باز نگشته است.

موسیقی متن سریال در یک آلبوم 35 قطعه‌ای با نام The Wire: And All The Pieces Matter: Five Years Of Music منتشر شده است. در این آلبوم همچنین چهار نسخه متفاوت از قطعه‌ی "Way Down In The Hole" تام ویتس وجود دارد که هر یک به عنوان موسیقی تم آغازین سریال در چهار فصل پایانی استفاده شده است.

همچون سایر المان‌های سریال، موسیقی The Wire هرگز شما را نا امید نمی‌کند.

سایکدلیک راک چیست؟ - پیشگامان راک - گروه پیشگام در راک - Rock قبلی را بخوانید

نگاهی به گروه The 13th Floor Elevators: پیشگامان موسیقی سایکدلیک

Abba - آلبوم - مورد انتظار - جذاب بعدی را بخوانید

اولین آلبوم ABBA پس از چهل سال منتشر خواهد شد

مشتاق دیدن نظر شمائیم

نظر خود را با ما در میان بگذارید.