در زمین های فوتبال از چه نوع چمنی استفاده می شود؟

زمین چمن- سانتیاگو برنابئو - نیوکمپ - فوتبال تکینیو techinio

 

چمن زمین فوتبال به اندازه ی بازیکنان، توپ و تیرک های دروازه یکی از بخش های مهم هربازی است و یکی از لذت های هر بازی، دیدن زمینی سبز رنگ و یک دست است. اما دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد یک زمین فوتبال عالی می شود؟ آیا نوع خاصی از چمن وجود دارد که چمن بازی را بسیار خاص می کند؟ امیدواریم با نگاهی به نوع چمن مورد استفاده در زمین های فوتبال حرفه ای، بتوانیم به این سؤالات و موارد دیگر پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

در کتاب قوانین اتحادیه فوتبال انگلیس آمده است: «زمین بازی باید کاملاً طبیعی باشد یا اگر قوانین مسابقه اجازه می‌دهد، سطح بازی کاملاً مصنوعی باشد، مگر اینکه قوانین رقابت ترکیب یکپارچه از مواد مصنوعی و طبیعی (سیستم هیبریدی) را مجاز کند». قوانین در ادامه درباره فوتبال بین‌المللی صحبت می‌کند و می‌گوید: «در مواردی که سطوح مصنوعی در مسابقات رقابتی بین تیم‌های نماینده اتحادیه‌های ملی فوتبال وابسته به فیفا یا مسابقات بین‌المللی باشگاه‌های بین‌المللی استفاده می‌شود، زمین بازی باید الزامات برنامه کیفیت فوتبال فیفا را برآورده کند.»

به عبارت دیگر، باید علف طبیعی باشد، مگر اینکه اجازه داده شده باشد که چیز دیگری باشد. نگهداری از چمن طبیعی آسان ترین چیز در جهان نیست، به خصوص با شرایط آب و هوایی همیشه در حال تغییر و غیر قابل پیش بینی در کشور ها به خصوص انگلستان. به همین دلیل، استادیوم‌های برتر از ترکیب بسیار خاصی از چمن واقعی با اجزای مصنوعی استفاده می‌کنند که توسط اتحادیه فوتبال انگلیس مجاز است.

چمن مصنوعی

grass

Desso Grassmaster که تا حدودی به عنوان یک "سطح زمین بازی ورزشی" توصیف می شود، محبوب ترین و رایج ترین سیستم ترکیبی موجود در بازی های امروزه است که مخلوطی از چمن طبیعی و الیاف مصنوعی است.

الیاف به عمق بیست سانتی متر داخل چمن تزریق می شود و تنها حدود 3 درصد از کل سطح زمین را پوشش می دهد. همانطور که چمن رشد می کند، ریشه های آن با الیاف مصنوعی در هم می آمیزد. شرکت سازنده ادعا می کند که این امکان را برای ساختاری محکم و یکنواخت از چمن با زهکشی بهتر نسبت به چمن طبیعی به تنهایی و بهبود "آسایش بازی" فراهم می کند.

برخی از شناخته شده ترین استادیوم هایی که از Desso Grassmaster استفاده می کنند عبارتند از: استمفورد بریج زمین خانگی چلسی، گودیسون پارک اورتون، پارک سنت جیمز در نیوکاسل، ورزشگاه امارات آرسنال، آنفیلد، ویلا پارک و اولدترافورد در منچستر. مشهورترین ورزشگاه، زمین پرچمدار اتحادیه فوتبال انگلیس، ومبلی است.

چمن 3G

grass artifi

نوع دیگری از زمین که رایج است و احتمالاً بازی در آن را در کودکی به خاطر دارید، زمین 3G است. این قبلاً بیشتر با نام AstroTurf شناخته می شد، اما همانطور که در طول سال ها توسعه یافته است برچسب "3G" را به خود گرفته است. در گذشته چمن با ماسه پاشیده می‌شد، اما امروزه به جای آن از خرده‌های لاستیکی پر شده است.

مخلوط خرده لاستیکی، که از لاستیک های بازیافتی ساخته شده است، به سطح اجازه می دهد تا حدود هشتاد ساعت در هفته بازی کند. بهبود قابل توجهی در مجموع پنج ساعتی که چمن طبیعی می تواند با آن کنار بیاید قبل از اینکه برای بازیابی تلاش کند. با این حال، برای تولیدکنندگان نگران کننده است، گلوله های لاستیکی با افزایش سرطان در سال های اخیر مرتبط بوده اند ولی هم اکنون درحال بررسی است.

به طور معمول زمین های 3G در مکان هایی یافت می شوند که آب و هوا استفاده از چمن را غیرممکن می کند. این می تواند به این دلیل باشد که منطقه بسیار مرطوب است و زمین خیلی سریع خراب می شود، یا ممکن است به دلیل سرد بودن چمن رشد کافی نداشته باشد. آنها در شبه جزیره اسکاندیناوی محبوب هستند و حدود دوازده تیم در اسکاتلند از تغییراتی در موضوع 3G استفاده می کنند.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

تکنولوژی - خط دروازه - فوتبال - گل - جام جهانی -آدیداس قبلی را بخوانید

تکنولوژی تشخیص خط دروازه چگونه کار می کند؟

VAR - بازبینی - فوتبال - داور - لیگ قهرمانان اروپا -جام جهانی بعدی را بخوانید

کمک داور ویدیویی (VAR) چیست و چگونه کار می کند؟

مشتاق دیدن نظر شمائیم

نظر خود را با ما در میان بگذارید.