باغ ارم شیراز، عمارت سرسبز ایران

ارم - شیراز - باغ ارم - گردشگری - کجا بریم - گردش تکینیو techinio

باغ گیاه شناسی و تاریخی ارم، واقع در استان فارس شهر شیراز، یکی از بزرگ ترین مکان های گردشگری شهر شیراز است که بازدیدکنندگان بسیار زیادی دارد.

طی توصیف های شده تاریخچه ی این بنا به سده ی دهم و یازدهم هجری می رسد که در روزگاران سلجوقیان و آل اینجو پابرجا بوده است. در حال حاظر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است و باغ گیاه شناسی آن نیز در اختیار دانشکده ی کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده ی حقوق قرار دارد.

در تاریخ 6 تیرماه 1390 در 35امین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، باغ ارم شیراز و 8 باغ دیگر ایران در فهرست میراث جهانی ثبت گردیده است.

ویژگی منحصر به فرد آن این است که ساختمان اصلی در مرکز باغ قرار گرفته است که از نظر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ بری از شاهکارهای معماری زمان قاجار است. درشمال غربی شهر شیراز و در کنار شهر باغ زیبایی از دوره قاجاریه باقی‌مانده که به باغ ارم مشهور است. در سمت جنوب باغ رودخانه ی خشک شیراز از شرق به غرب امتداد دارد. وسعت باغ بیش از سه هکتار و از درختان مرکبات و سرو پوشیده شده‌است.

 

eram

جالبترین قسمت باغ خیابانی است که از شرق به غرب در وسط باغ احداث و در دو سوی آن درختان سرو کاشته‌اند و زیبایی خاصی را داراست. در میان درختان سرو این خیابان سرو بلند قامتی است که از دور جلب توجه می‌کند و بعلت موزون بودن آن آن را سروناز می‌خوانند. نظیر سرو مذکور در سایر باغ‌های شیراز دیده نمی‌شود. صحن باغ را درختان زینتی و سرو و نارنج و انواع گل‌های تزئینی پوشانیده و تزئین نموده‌است.

eramm

نظر شما راجب به این مکان بسیار زیبا چیست؟

 

حافظیه - شیراز - آرامگاه - جای دیدنی - گردشگری - کجا بریم قبلی را بخوانید

گردشی کوتاه در حافظیه!

شیراز - دروزازه قرآن - گردشگری - کجا بریم - شیراز گردی بعدی را بخوانید

آشنایی با دروازه قرآن، یکی از شش دروازه شیراز قدیم

مشتاق دیدن نظر شمائیم

نظر خود را با ما در میان بگذارید.