نگاهی به گروه The 13th Floor Elevators: پیشگامان موسیقی سایکدلیک

سایکدلیک راک چیست؟ - پیشگامان راک - گروه پیشگام در راک - Rock تکینیو techinio

وقتی می گویم سایکدلیک راک به چه چیزی فکر می‌کنید؟ به احتمال زیاد تصاویر ضد فرهنگ دهه 1960، وودستاک، و نام های بزرگی مانند جیمی هندریکس یا The Doors اولین چیزهایی هستند که به ذهن شما می‌رسند. در واقع ، بسیاری از گروههایی که ما آن ها را ستون های کلاسیک راک می دانیم ، در اصل گروه های سایکدلیک راک محسوب می شوند.

حتی اولین آلبوم های این سبک نیز به دلیل خلاقیت های متنوع تا به امروز تأثیرگذاری خود را حفظ کرده اند. از عناصر مهم راک سایکدلیک می توان به ضرب‌ های سنگین درامز، حضور پر رنگ آلات موسیقی الکتریکی، سازها و تم های موسیقی شرقی، تک‌نوازی های طولانی و اشعار سورئال که اغلب ناشی از استفاده از داروهای توهم زا بودند، اشاره کرد.

اولین آلبومی که خود را با عنوان "سایکدلیک" معرفی کرد، آلبوم نخست گروه گاراژ راک The 13th Floor Elevators، در اکتبر 1966 بود. (The Psychedelic Sounds of the 13th Floor Elevators)؛ در عرض کمتر از یک سال، راک روانگردان در صحنه موسیقی عامه مانند یک بمب غول پیکر پر شده از رنگ منفجر شد و تقریباً یک شبه همه چیز را از سیاه و سفید به رنگارنگ تغییر داد و الهام بخش «تابستان عشق» 1967 (Summer of Love) شد.

با وجود اینکه تقریبا همزمان با گروه The 13th Floor Elevators، اصطلاح «سایکدلیک» به صورت پراکنده به گروه های دیگری نظیر (Byrds, Kinks, The Stones,…) نیز اطلاق می‌شد، اما The Elevators با بهره گیری از نبوغ و خلاقیت بی حد و مرز خود، قلمرو ژانر سایکدلیک را به شکل قابل توجهی گسترش دادند، عملی که به نظر می رسد تنها با مصرف بیش از حد مواد روان گردان ممکن بود!

The Elevators Band Members

بدنه اصلی آلبوم متشکل از راک دهه 60 میلادی به همراه الگوهایی از «اسید راک» است که با ظرافت بسیار در هم پیچیده اند. همچنین در آن مقطع بسیاری از منتقدین صدای The Elevators را به گونه ای جدید از فولک راک تشبیه می‌کردند.

صدای وکال Roky Erickson در همراهی با گیتار Stacy Sutherland، ترکیبی کم نظیر از صداهایی جدید ارائه می‌دهد. ترکیبی که تا امروز توانایی خود در تسخیر شنونده را حفظ کرده است. این آلبوم را همچنین از جمله نقاط اولیه و الهام بخش در شکل گیری ژانر پانک و موسیقی Lo-Fi دو دهه پس از آن می دانند.

 

تا سال 1968 چهار نفر از پنج عضو گروه The 13th Floor Elevators با اتهامات نگهداری و حمل مواد مخدر روبرو بودند و در نهایت Erickson به جرم نگهداری ماریجوانا به 10 سال زندان محکوم شد (که با اقرار به عدم سلامت روان، بخش عمده محکومیت خود را در بیمارستان روانی گذراند.)

تا به امروز بحث های زیادی وجود دارد درمورد اینکه آیا اعضای گروه The 13th Floor Elevators تنها مبتکران "سایکدلیک راک" بودند یا فقط بخشی از یک جریان که توسط هنرمندان کمتر شناخته شده آغاز شده بود. در هر صورت ، شکی نیست که آسانسورهای طبقه سیزدهم از پیشگامان این ژانر مهم محسوب می‌شوند.

پل مک‌کارتنی - Paul McCartney - Beatles - بیتلز - موسیقی راک قبلی را بخوانید

پل مک‌کارتنی از ماجرای ساخت برخی از قطعات بیتلز می‌گوید

The wire - Sountrack- موسیقی متن - فیلم - سریال بعدی را بخوانید

تام ویتس متهم می‌کند: نگاهی به موسیقی متن سریال The Wire

مشتاق دیدن نظر شمائیم

نظر خود را با ما در میان بگذارید.